Dragi kolege mama i tata,
Od nove godine uveo sam svojoj djevojčici jednu novu obavezu kojoj se nije nadala. Budući da je imala prilično dovoljno slobodnog vremena da joj ga ja upropastim, odlučio sam je nagovoriti da krene učiti svirati klavir. Za početak, posudili smo klavijaturu od jednog prijatelja, kupili udžbenik “Moj prijatelj klavir”, te krenuli u avanturu. Ja inače sviram nešto malo, pa mi nije problem pretvoriti se u mučitelja sviranja. Slijedimo knjigu i prilično nam dobro ide. Meni je najzabavnije kad na vlastite oči vidim kako joj se kotačići u mozgu preslaguju i kako svladava do maloprije nesavladive pokrete prstima.
Zašto mučim dijete još jednom obavezom? Prvo i prvo, dva školska sata tjedno daleko su od ikakvog mučenja. A drugo, još bitnije, pokušat ću sumirati u ovoj objavi – zašto je sviranje glazbenog instrumenta iznimno važno za dječji razvoj?
Uvođenje ove višestruko korisne vještine u djetetov tjedni raspored pametno je razmotriti zbog više razloga. I to bez obzira ima li vaše dijete “talenta”, “sluha” ili “ritma”. Svo troje se uči i razvija. Netko može imati talenta, ali to ne znači ništa ako ga ne koristi. Isto tako, kao osoba koja se profesionalno bavi umjetnošću i kulturom, cijeli život viđam ljude koji nisu imali nikakvog talenta, a danas sviraju, glume ili pjevaju ako ne izvrsno, a onda sasvim solidno. Cilj učenja sviranja instrumenta nije – postati glazbenik. Cilj je maksimalan razvoj umnih, emotivnih i socijalnih potencijala djeteta. Pa da vidimo o čemu se točno radi.
RAZVOJ MOTORIČKIH SPOSOBNOSTI
Sviranje instrumenata zahtijeva korištenje ruku, prstiju i drugih dijelova tijela u preciznim pokretima. Ova aktivnost pomaže u razvijanju finih motoričkih sposobnosti kod djeteta, te u koordinaciji očiju i ruku. To pak se, prirodno, prenosi i na druge aspekte života, kao što su pisanje ili izvođenje drugih fizičkih aktivnosti.
POVEĆANJE KOGNITIVNIH SPOSOBNOSTI
Sviranje instrumenta također poboljšava kognitivne sposobnosti djeteta, odnosno – rad mozga, kako bi to po domaćem rekli. Mnoge studije su pokazale da sviranje instrumenta pomaže u razvijanju mozga djeteta, posebno u dijelovima mozga koji se odnose na pažnju (fokus), koncentraciju i memoriju. Djeca koja sviraju instrumente obično razvijaju bolje sposobnosti fokusiranja na zadatke i poboljšanje pažnje. Također razvijaju bolju sposobnost pamćenja. Dugotrajno izlaganje glazbenom obrazovanju povezano je s povećanim kognitivnim sposobnostima, što pak kasnije dovodi do boljih akademskih postignuća.
RAZVOJ SOCIJALNIH VJEŠTINA
Sviranje pomaže u razvoju samopouzdanja. Kada dijete vježba i napreduje u sviranju, postiže osjećaj uspjeha koji može prenijeti i na druge aspekte svog života. Također, izlaganje javnom nastupanju i izvođenju glazbe može pomoći djetetu da se osjeća ugodno u društvenim situacijama i poboljšati njihove vještine javnog govora.
Sviranje pomaže i u razvijanju empatije i kreativnosti. Glazba može pomoći djetetu da se izrazi na kreativan način i istraži različite emocionalne izraze. To može poboljšati sposobnost djeteta da prepozna i izrazi svoje osjećaje, kao i razumijevanje osjećaja drugih ljudi. Kroz proces učenja i stvaranja glazbe, djeca uče razmišljati izvan okvira i razvijaju vlastitu kreativnost.
SMANJENJE STRESA
Jednako kao i čitanje, gledanje predstave ili šetnja u prirodi, sviranje instrumenta djetetu pruža zdrav i koristan način da se opusti i smanji stres. Mnoge studije su pokazale da slušanje i izvođenje glazbe može smanjiti razinu stresa u tijelu, a to može poboljšati opće zdravlje i dobrobit djeteta.
Na kraju, još jedna meni osobno vrlo draga korist sviranja – maknuli smo dijete od konzumerizma idiotskih sadržaja sa društvenih mreža. Barem na nekoliko sati tjedno. Jednog dana, kad vježbanje sviranja možda preraste u njihov osobni interes, ta se satnica može magično povećati sama od sebe. U svakom slučaju, akumulirani sati provedeni sa instrumentom i glazbenim odgojem dugoročno donose sve ove benefite koje sam naveo.
Ne morate biti (m)učitelj svom djetetu, kao ja. Oko nas ima dovoljno glazbenih škola i tečajeva na koje ga možete upisati. Prije toga, naravno, razgovarajte s djetetom, pitajte za mišljenje, neka osjeti da se njegovo mišljenje cijeni. Zajedno odaberite instrument i upustite se uglazbenu avanturu. Samo ne morate odabrati baš violinu, jer biste zbog vježbanja ovog instrumenta mogli prestati biti dragi susjedima.
MOTIVACIJA
Kad jednom krenete sa školom/tečajem sviranja, možda ćete ponekad morati posegnuti za nekom od metoda motivacije. Na svu sreću, one su vrlo jednostavne:
Podrška i pohvala – dijete će biti motivirano ako osjeti da imate povjerenja u njega i podržavate ga u učenju. Pohvalite napredak djeteta i pokažite mu kako cijenite njegov trud i rad. Veselite se svakom uspjehu, a možete ga povremeno (ali povremeno!) nagraditi za neke veće uspjehe.
Učinite učenje zabavnim, poput toga da mu se priključite u sviranju/pjevanju, da organizirate male nastupe u krugu najuže obitelji ili pronalazite pjesme koje dijete voli i želi naučiti svirati.
Ako već niste kupili novi instrument, nego posudili kao što sam ja, onda kad primijetite pad motivacije kroz neko duže vrijeme, zaigrajte na materijalnu kartu – izaberite pravi instrument. Dijete će biti motivirano sviranjem instrumenta koji mu se sviđa. Pokušajte pronaći instrument koji odgovara djetetovoj dobi, veličini tijela i osobnosti.
Ipak, djetetu će najviše koristiti da ga podržavate i pohvaljujete, te osiguravate sigurnu okolinu u kojem se osjeća udobno i voljeno dok svira instrument. A možda se, kao ja, i vi zagrijete za instrument. Nikad nije kasno i donosi mnoštvo benefita na vaš mozak, koliko god “stari” bili.
Iskreno,
Igor
